Zažíva ho viac tehotných žien, než by ste si mysleli. Niektoré sa pôrodu obávajú, pretože ho pokladajú za náročný, vyčerpávajúci zážitok, ktorý sa môže ešte k tomu kedykoľvek skomplikovať (tejto téme sa budeme venovať nižšie). Iné ženy možno “straší” neistota, pretože sa jedná o ich prvý pôrod. No vedeli ste o tom, že približne 14% tehotných žien trpí úzkostným strachom z pôrodu, ktorý sa odborne nazýva “tokofóbia”.
Tieto ženy pociťujú časté, vtieravé úzkostné myšlienky. Sú veľmi napäté a v strese. Ťažko sa im zaspáva a ešte horšie spí. Tieto príznaky môžu v niektorých prípadoch prerásť až do depresie. Nad takýmto strachom netreba nikdy len mávnuť rukou a dúfať, že “snáď sa to nejako spraví”. Pokiaľ sa nerieši, nie je výnimočné, že prerastie v popôrodnú depresiu alebo inak ovplyvní následnú starostlivosť o dieťatko po pôrode.
Ako sa však dá so strachom pracovať? Dôležité je si uvedomiť, že len vy s ním môžete “zatočiť”! Máte na to všetky potrebné schopnosti, už ich len rozvinúť. Takže prvý dôležitý krok:
- rozhodnúť sa niečo spraviť!
Tam začína každá jedna zmena, každý jeden úspech. Vo vašom úprimnom rozhodnutí. Potom prichádza na radu druhý krok:
- nájsť niekoho, kto vám môže pomôcť!
Ak máte odhodlanie pracovať so svojimi obavami a strachom, oceníte skúseného “sprievodcu”. Môže vám pomôcť pochopiť korene vášho strachu a ukázať vám techniky, ako s ním čo najefektívnejšie pracovať.
Napríklad kurz HypnoPôrodu je veľmi vhodný práve pre ženy, ktoré trápi strach z pôrodu. Mnohé z nich popisujú zlepšenie spánku a veľkú úľavu od úzkosti. Dokonca sa na svoj pôrod začali po ukončení kurzu aj tešiť :).
No dobre, poviete si možno, a čo ak skrátka zatnem zuby a ten môj strach vydržím. Porodiť predsa musím! Načo to zbytočne riešiť?
Samozrejme, niekedy je dobré prijať aj ten fakt, že strach vo mne skrátka existuje. Nie vždy sa ma dá vyhnúť. Strach ako taký má svoje opodstatnenie pre naše prežitie. Možno aj sami na sebe poznáte, keď vám rýchly úľakový reflex zachránil obľúbenú šálku pred rozbitím. Možno vám dokonca aj zachránil život, keď ste v poslednom momente uskočili pred autom.
Pri pôrode je to však iné. Pôrod je ako beh na dlhú trať. Nemá zmysel spoliehať sa pri ňom na dodávku energie z úľaku. Strach na vás v celom pôrodnom procese bude pôsobiť práve opačne. Bude to bremeno, bude vás oberať o sily. Krásny a jednoduchý príklad môžeme nájsť v ríši zvierat. Pokiaľ je samica v prírode počas rodenia mláďat vyrušená a vystrašená, jej telo väčšinou zareaguje zastavením tohoto procesu. Myslíte si, že u žien je to diametrálne odlišné?
Pokiaľ sa žena svojho pôrodu veľmi obáva, je omnoho väčšia pravdepodobnosť, že nastanú komplikácie. Mnohé náhle problémy, ktoré ženy pri pôrodoch zažívajú, sú spôsobené buď stresom alebo zbytočnými zásahmi. Len malé percento z nich vzniká naozaj “bez príčiny”.
Práve preto má veľký zmysel už dopredu pracovať so svojim strachom. Znížime tým riziko komplikácií pri pôrode a vzniku popôrodnej depresie. Veľa ľudí opisuje tehotenstvo ako najkrajšie obdobie v živote ženy, prečo ho teda prežívať v obavách? Nebolo by lepšie zhodiť z pliec ten nepríjemný, ťaživý pocit a zhlboka, uvoľnene sa nadýchnuť?